Copyright 2018 - Yazılım Çözümleri
FAQs - FKM PLUS Kullanma Kılavuzu

Tanımlamalar menüsünden Personel menüsüne giriş yaparak açılan ekranda Yeni(F1) seçilerek, ekranda ilgili yerlere personel bilgileri girilir.Kaydet'(F4) le kayıt yapılır. Personel bilgileri güncellenecekse, ekrandaGüncelle(F2) ye tıklandıktan sonra güncellenecek bilgiler ilgili bölümlere girilir ve Kaydet(F4) yapılarak güncelleme kaydedilir.

Tanımlamalar menüsündenDağıtım Birimi menüsüne giriş yaparak açılan ekranda Yeni(F1) seçilerek, ekranda ilgili yerlere Dağıtım Birimi bilgileri girilir.Şoför Listesine tıklanarak açılan listeden Dağıtım Birimi ile ilgili şoför/plasiyer seçilir.(bunun için daha önceden bu kişilerin personel olarak kayıtlarının yapılmış olması gerekir.). Kaydet'(F4) le kayıt yapılır. Dağıtım Birimi bilgileri güncellenecekse, ekranda Güncelle(F2) ye tıklandıktan sonra güncellenecek bilgiler ilgili bölümlere girilir ve Kaydet(F4) yapılarak güncelleme kaydedilir.

Tanımlamalar menüsündenÜrün Listesi menüsüne giriş yaparak açılan ekranda Yeni(F1) seçilerek, açılan ekranda ürünle ilgili bilgiler ilgili yerlere girilir.Kaydet'(F4) le kayıt yapılır. Ürün bilgileri güncellenecekse, aynı ekrandaki Güncelle(F2) ye tıklandıktan sonra güncellenecek bilgiler ilgili bölümlere girilir ve Kaydet(F4) yapılarak güncelleme kaydedilir.(Ürün Kategori, Ürün Satış Kategori ve İmalat Yeri[ilgili versiyonlarda] kullanılacaksa, bunlarla ilgili bilgilerin Tanımlamalar menüsünde yer alanSabit Değerlerlistesinden tanımlanması gerekir.) Şubeli çalışanişyerlerinde ürünün hangi şube için geçerli olacağı yine bu ekrandan tanımlanmalıdır. Kiritik/optimal seviye ürünün depo durumu için kullanılır.

Tanımlamalar menüsündenMalzeme Listesi menüsüne giriş yaparak açılan ekranda Yeni(F1) seçilerek, açılan ekranda ürünle ilgili bilgiler ilgili yerlere girilir.Kaydet'(F4) le kayıt yapılır. Malzeme bilgileri güncellenecekse, aynı ekrandaki Güncelle(F2) ye tıklandıktan sonra güncellenecek bilgiler ilgili bölümlere girilir ve Kaydet(F4) yapılarak güncelleme kaydedilir.Şubeli çalışan işyerlerinde malzemenin hangi şube için geçerli olacağı yine bu ekrandan tanımlanmalıdır. Kiritik/optimal seviye malzemenin depo durumu için kullanılır. 

Tanımlamalar menüsündenBayi Listesi menüsüne giriş yaparak açılan ekranda Yeni(F1) seçilir. Gelen ekrana Yeni(F1) yapılarak ekran veri girişine açık hale getirilir Ekranda bayi ilgili bilgiler ilgili yerlere girilir.Dağıtım Birimi Seç tıklanarak bayiye dağıtım yapacak Dağıtım Birimi seçilir. Bayi bir ana(üst) firmaya bağlı olarak çalışıyorsa Ana Bayi Seç tıklanarak gelen listeden ana bayi seçilir. Ondalıklar bölümünden bayinin almakta olduğu ürünler seçilerek bayi alış fiyatları tanımlanır.Kaydet'(F4) le kayıt yapılır. Bayi bilgileri güncellenecekse, aynı ekrandaki Güncelle(F2) ye tıklandıktan sonra güncellenecek bilgiler ilgili bölümlere girilir ve Kaydet(F4) yapılarak güncelleme kaydedilir.

Tanımlamalar menüsündenTedarikçi Listesi menüsüne giriş yaparak açılan ekranda Yeni(F1) seçilir. Gelen ekrana Yeni(F1) yapılarak ekran veri girişine açık hale getirilir Ekranda bayi ilgili bilgiler ilgili yerlere girilir.Kaydet'(F4) le kayıt yapılır.Tedarikçi bilgileri güncellenecekse, aynı ekrandaki Güncelle(F2) ye tıklandıktan sonra güncellenecek bilgiler ilgili bölümlere girilir ve Kaydet(F4) yapılarak güncelleme kaydedilir.

Tanımlamalar menüsünden Ürün Reçeteleri menüsüne giriş yapılır. Reçetesi oluşturulacak ürün seçilir. Yeni Kayıt Girişi satırına geçilerek ilgili bilgiler doldurulur. satır değiştirildiğinde işlem kendiliğinden kayıt altına alınmış olur.

Tanımlamalar menüsünden Servis Düzenlememenüsü açılır. Gelen ekranda servis no kısmına 1 yazılarak, Bayi, Dağıtım Birimi, Geçerlilik Başlangıç Tarihi ve Geçerlilik Bitiş Tarihi(geçerlilik bitiş tarihini ileri tarih olarak ayarlamalısınız.)

Tanımlamalar menüsünden Üretim İşlemlerine ve buradan Üretim İş Emri menüsüne giriş yapılır. Üretim iş emri. Ürün Reçeteli üretim yapan iş yerleri için kullanılır. Bu ekranda yapılacak üretim imalat yerine göre veya ürüne göre takip edilir. yazılan üretim değerlerine göre malzeme sarf gerçekleştirerek stok/depo takibi yapılır. Üretim birimleri ve ürünler içinÜretim Listesi, Üretim İş Emri bastırılır ve Maliyet Hesaplama yapılır.

Günlük İşlemler ana menüsünden Günlük Üretim ekranı açılır. Bu ekranda günlük üretim ve günlük satışla ilgili tüm işlemlerin hareketleri takip edilebilir ve yönetilebilir. Dünden kalan ürün miktarları, yapılan üretim miktarı, personele verilen ürün, bedelsiz verilen ürünler, bayat fire ve gün sonu elde kalan ürün girişleri bu ekrandan yapılır. Toptan yapılan satışların miktarı, Ürün dağıtım sırasında geri alınan iadeler, bayat iadelerde toplu olarak ürün bazında bu ekranda görülür. POS Satış modülü kullanan işyerleri POS satışlarını miktar olarak ve tutar olarak bu ekrandan takip edebilirler. Gün sonu elde kalan ve bir sonraki güne devreden ürün ve tezgahta satılan ürün miktar ve değerinin hesabı da bu ekrandan alınır. Üretim ve ürünle ilgili değerler bu ekrandan işlenir.

f t g m